PONIEDZIAŁEKWTOREKŚRODACZWARTEKPIĄTEK
 9.00 – 10:30
JADEIT
 9:00 – 10:30
JADEIT
 
  17:30 – 19:00
SP 18 
 

Podpisy pod godzinami sesji oznaczają miejsce odbywania się zajęć:

JADEIT –  Szkoła Tai-Chi, Poznań ul. Bastionowa 47 (Winogrady, u zbiegu z ul. Za Cytadelą)

SP 18 – Szkoła Podstawowa nr 18, os. Armii Krajowej 100, Poznań (na zajęciach wymagany jest własny sprzęt do ćwiczeń: mata, klocek, pasek, roler)

Zanim wybierzesz się na zajęcia poraz pierwszy lub po przerwie, zadzwoń lub napisz. 

Metoda zajęć

Moje zajęcia bazują na hatha-jodze oraz są uzupełniane o informacje z zakresu współczesnej fizjoterapii. Poświęcam dużo uwagi zrozumieniu techniki prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz spójności proponowanego systemu ćwiczeń. Dzięki temu rozwijana jest świadomość ciała i praktyczna umiejętność samodzielnej korekty. Oprócz właściwego ustawienia ciała w przestrzeni, uczymy się rozluźniać ciało. Umiejętność rozluźnienia traktujemy jako pełnoprawny wyróżnik sprawności psychofizycznej. Postęp i intensywność wyrażają się głównie w pogłębianiu zrozumienia, a niekoniecznie w pogłębianiu stopnia skomplikowania pozycji.

Aspekt terapeutyczny

Ważną rolę w zajęciach odgrywa terapeutyczny wymiar ćwiczeń jogi, który zajmuje się schorzeniami różnego typu, możliwymi do złagodzenia bądź nawet całkowitego wyleczenia w oparciu o praktykę oraz podejście fizjoterapeutyczne połączone z indywidualną diagnostyką. W tym zakresie prowadzę również swoistą edukację związaną z profilaktyką układu ruchu. Na gruncie ćwiczeń uczymy się jak stać, chodzić, wstawać, schylać się, aby nie przeciążać stawów i kręgosłupa w codziennym funkcjonowaniu. To bardzo ważne, ponieważ żadna terapia nie zdziała cudów jeśli nie uświadomimy sobie i nie zmienimy przyczyn naszych dolegliwości, które leżą we wzorcach ruchów.

Indywidualizacja

Tradycyjnie Jogi uczono indywidualnie lub kameralnie. Obecnie sale ćwiczeń są zapełniają się coraz bardziej licznymi grupami. Aby z pożytkiem praktykować Jogę, należy dołożyć wszelkich starań aby dopasować rodzaj ćwiczeń do swoich możliwości i potrzeb i optymalnego kierunku w pracy ciałem. Nie wszystkie pozycje są dla każdego w tym samym momencie. Czasem trzeba z czegoś zrezygnować, czasem zamienić, zmodyfikować, złagodzić, powtórzyć… Praktykę należy prowadzić w zgodzie z własnym wzorcem postawy, który przedtem trzeba poznać i w toku pracy z ciałem zrozumieć. To wszystko sprawia, że w trosce o jakość, bezpieczeństwo i ogólny sens zajęć, dążymy do utrzymania umiarkowanej liczby uczestników i selekcjonowania ćwiczeń.

Grupy

Większość grup ma charakter otwarty, w dowolnej chwili można rozpocząć praktykę, wystarczy przyjść 10 minut wcześniej z wygodnym strojem do ćwiczeń i uiścić opłatę. Zajęcia obejmują naukę podstawowych pozycji jogi (asan) oraz relaksu. Celem zajęć jest zdobycie podstaw praktyki i wiedzy związanej z pracą z ciałem oraz jego „użytkowaniem” w ruchu. W przypadku, kiedy proponowane ćwiczenia są nieodpowiednie dla osób z ograniczeniami lub mniejszym doświadczeniem, nauczyciel dobiera uproszczoną formę lub zastępcze ćwiczenie.

Wskazówki organizacyjne:

  • Przyjdź ok.10 min. przed rozpoczęciem lekcji
  • Nie jedz obfitych posiłków 3-4 godziny przed zajęciami
  • Zabierz ze sobą wygodny strój do ćwiczeń oraz własną matę do ćwiczeń Jogi
  • Koniecznie zgłoś przed zajęciami aktualny problem zdrowotny!