Zajęcia Jogi

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
  9.00 – 10:30
JADEIT
9:00 – 10:30
JADEIT
17:30 – 19:00
KLINIKA
 

Podpisy pod godzinami sesji oznaczają miejsce odbywania się zajęć:

JADEIT –  Szkoła Tai-Chi, Poznań ul. Bastionowa 47 (Winogrady, u zbiegu z ul. Za Cytadelą)

KLINIKA – Klinika Osteopatii i Rehabilitacji, ul. Romana Maya 1, Poznań (Starołęka)

ONLINE – Sesje odbywają się za pomocą platformy Google Meet. Po zapisaniu się uczestnicy otrzymują link do pokoju spotkań, który otwiera się w oknie przeglądarki internetowej.

Zanim wybierzesz się na zajęcia poraz pierwszy lub po przerwie, prosimy o kontakt. 

Metoda zajęć

Zajęcia bazują na hatha-jodze oraz są uzupełniane o informacje z zakresu współczesnej fizjoterapii. Poświęcam dużo uwagi zrozumieniu techniki prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz spójności proponowanego systemu ćwiczeń. Dzięki temu rozwijana jest świadomość ciała i praktyczna umiejętność samodzielnej korekty. Oprócz właściwego ustawienia ciała w przestrzeni, uczymy się rozluźniać ciało. Umiejętność rozluźnienia traktujemy jako pełnoprawny wyróżnik sprawności psychofizycznej. Postęp i intensywność wyrażają się głównie w pogłębianiu zrozumienia, a niekoniecznie w pogłębianiu stopnia skomplikowania pozycji.

Aspekt terapeutyczny

Ważną rolę w zajęciach odgrywa terapeutyczny aspekt hatha-jogi, który zajmuje się schorzeniami różnego typu, możliwymi do złagodzenia bądź nawet całkowitego wyleczenia w oparciu o metody praktyki jogi oraz podejście fizjoterapeutyczne połączone z indywidualną diagnostyką. W tym zakresie prowadzę również swoistą edukację związaną z profilaktyką układu ruchu. Na gruncie ćwiczeń uczymy się jak stać, chodzić, wstawać, schylać się, aby nie przeciążać stawów i kręgosłupa w codziennym funkcjonowaniu. To bardzo ważne, ponieważ żadna terapia nie zdziała cudów jeśli nie uświadomimy sobie i nie zmienimy przyczyn naszych dolegliwości, które leżą we wzorcach ruchów.

Indywidualizacja

Tradycyjnie Jogi uczono indywidualnie lub kameralnie. Obecnie sale ćwiczeń są zapełniają się coraz bardziej licznymi grupami. Aby z pożytkiem praktykować Jogę, należy dołożyć wszelkich starań aby dopasować rodzaj ćwiczeń do swoich możliwości i potrzeb i optymalnego kierunku w pracy ciałem. Nie wszystkie pozycje są dla każdego w tym samym momencie. Czasem trzeba z czegoś zrezygnować, czasem zamienić, zmodyfikować, złagodzić, powtórzyć… Praktykę należy prowadzić w zgodzie z własnym wzorcem postawy, który przedtem trzeba poznać i w toku pracy z ciałem zrozumieć. To wszystko sprawia, że w trosce o jakość, bezpieczeństwo i ogólny sens zajęć, dążymy do utrzymania umiarkowanej liczby uczestników i selekcjonowania ćwiczeń.

Grupy

Większość grup ma charakter otwarty, w dowolnej chwili można rozpocząć praktykę, wystarczy przyjść 15 minut wcześniej z wygodnym strojem do ćwiczeń i uiścić opłatę. Zajęcia obejmują naukę podstawowych pozycji jogi (asan) oraz relaksu. Celem zajęć jest zdobycie podstaw praktyki i wiedzy związanej z pracą z ciałem oraz jego „użytkowaniem” w ruchu. W przypadku, kiedy proponowane ćwiczenia są nieodpowiednie dla osób z ograniczeniami lub mniejszym doświadczeniem, nauczyciel dobiera uproszczoną formę lub zastępcze ćwiczenie.

Wskazówki organizacyjne: