Zajęcia Jogi

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
8:30 – 10:00
LOVAJOGA
9:00 – 10:30
JADEIT
Gabinet
10.30-17.00
9:00 – 10:30
JADEIT
Gabinet
9.00-14.00
Gabinet
11.00-15.00
Gabinet
12.00-16.00
Gabinet
11.30-18.00
17:30 – 19:00
KLINIKA

Podpisy pod godzinami sesji oznaczają miejsce odbywania się zajęć:

JADEIT –  Szkoła Tai-Chi, Poznań ul. Bastionowa 47 (Winogrady, u zbiegu z ul. Za Cytadelą)

KLINIKA – Klinika Osteopatii i Rehabilitacji, Poznań ul. Romana Maya 1

LOVAJOGA – Poznań, ul. Skarbka 35

Dojazd do Kliniki Osteopatii i Rehabilitacji:
Należy dojechać do Ronda Starołęka i zjechać z ronda w kierunku Chartowa. Po opuszczeniu ronda zjazd w prawo w kierunku Biedronki, następnie prosto, na teren Fabryki Maszyn Żniwnych. Po wjeździe na teren, skręć w lewo i zaraz w prawo. Po ok. 100m po prawej stronie znajduje się parking i wejście do Kliniki.

Zanim wybierzesz się na zajęcia poraz pierwszy lub po przerwie, prosimy o kontakt. Każdy nowoprzybyły uczestnik zajęć przed dołączeniem do grupy zobowiązany jest odbyć pojedynczą wizytę diagnostyczną w gabinecie fizjoterapii.

Metoda zajęć

Zajęcia bazują na hatha-jodze oraz są uzupełniane o informacje z zakresu współczesnej fizjoterapii. Poświęcam dużo uwagi zrozumieniu techniki prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz spójności proponowanego systemu ćwiczeń. Dzięki temu rozwijana jest świadomość ciała i praktyczna umiejętność samodzielnej korekty. Oprócz właściwego ustawienia ciała w przestrzeni, uczymy się rozluźniać ciało. Umiejętność rozluźnienia traktujemy jako pełnoprawny wyróżnik sprawności psychofizycznej. Postęp i intensywność wyrażają się głównie w pogłębianiu zrozumienia, a niekoniecznie w pogłębianiu stopnia skomplikowania pozycji.

Aspekt terapeutyczny

Ważną rolę w zajęciach odgrywa terapeutyczny aspekt hatha-jogi, który zajmuje się schorzeniami różnego typu, możliwymi do złagodzenia bądź nawet całkowitego wyleczenia w oparciu o metody praktyki jogi oraz podejście fizjoterapeutyczne połączone z indywidualną diagnostyką. W tym zakresie prowadzę również swoistą edukację związaną z profilaktyką układu ruchu. Na gruncie ćwiczeń uczymy się jak stać, chodzić, wstawać, schylać się, aby nie przeciążać stawów i kręgosłupa w codziennym funkcjonowaniu. To bardzo ważne, ponieważ żadna terapia nie zdziała cudów jeśli nie uświadomimy sobie i nie zmienimy przyczyn naszych dolegliwości, które leżą we wzorcach ruchów.

Indywidualizacja

Tradycyjnie Jogi uczono indywidualnie lub kameralnie. Obecnie sale ćwiczeń są zapełniają się coraz bardziej licznymi grupami. Aby z pożytkiem praktykować Jogę, należy dołożyć wszelkich starań aby dopasować rodzaj ćwiczeń do swoich możliwości i potrzeb i optymalnego kierunku w pracy ciałem. Nie wszystkie pozycje są dla każdego w tym samym momencie. Czasem trzeba z czegoś zrezygnować, czasem zamienić, zmodyfikować, złagodzić, powtórzyć… Praktykę należy prowadzić w zgodzie z własnym wzorcem postawy, który przedtem trzeba poznać i w toku pracy z ciałem zrozumieć. To wszystko sprawia, że w trosce o jakość, bezpieczeństwo i ogólny sens zajęć, dążymy do utrzymania umiarkowanej liczby uczestników i selekcjonowania ćwiczeń.

Grupy

Większość grup ma charakter otwarty, w dowolnej chwili można rozpocząć praktykę, wystarczy przyjść 15 minut wcześniej z wygodnym strojem do ćwiczeń i uiścić opłatę. Zajęcia obejmują naukę podstawowych pozycji jogi (asan) oraz relaksu. Celem zajęć jest zdobycie podstaw praktyki i wiedzy związanej z pracą z ciałem oraz jego „użytkowaniem” w ruchu. W przypadku, kiedy proponowane ćwiczenia są nieodpowiednie dla osób z ograniczeniami lub mniejszym doświadczeniem, nauczyciel dobiera uproszczoną formę lub zastępcze ćwiczenie.

Wskazówki organizacyjne: